Chyby typu "J" - zasekávání papíru

V případě jakéhokoliv zaseknutí papíru se na panelu zařízení objeví kód ve formátu Jxxxx. Písmeno J označuje zásek papíru a číslice za ním pak odkazuje druh záseku a jeho umístění. Poslední číslice vždy určuje z jakého zásobníku papíru zásek vznikl.

Při nahlašování této závady, výrazně urychlíte zpracování Vašeho požadavku, pokud nám sdělíte tento kód. Na základě postupu z článku Správný postup nahlašování závady je pak možné diagnostikovat problém a kvalifikovaně Vám poradit či sdělit, jaký náhradní díl bude k opravě potřeba (v případě cenové nabídky), nebo kdy k Vám dorazí technik na opravu (závislost na dostupnosti náhradního dílu) 

U zasekávání papíru obecně platí, že většinou jsou opravitelné uživatelsky. Než budete chybu nahlašovat přes náš tiketový systém (Co je to tiket), postupujte vždy podle instrukcí na panelu zařízení. U černobílých zařízení velikosti A4 není moc míst, kde by se mohl daný papír nacházet. U komplikovanějších barevných zařízení velikosti A4 a A3, je již zařízení vybaveno dotykových panelem, které Vám nabídne animaci s kroky k odstranění papíru. 

Závady tohoto typu nahlašujte prosím až tehdy, bude-li se závada opakovat častěji nebo v určité pravidelnosti.

Každé zařízení má jistou toleranci určitého zasekávání papíru, které je mimo jiné závislé na použitém papíru a i obsluze zařízení a okolí (vkládání papíru, prašné prostředí...)
Pokud se závada opravdu objevuje opakovaně nebo nemůžete navzdory chybě nikde najít žádný papír, je čas ji nahlásit a bude nutná návštěva certifikovaného servisního technika. 

Nejčastější chyby zasekávání

  • J0501 - jedná se o nejčastější "chybu" všech tiskových zařízení. Tato závada je způsobena opotřebováním podávacího mechanismu zařízení (vzorku na gumovým podávacím válečku). Následkem je to, že daný váleček klouže na papíru v zásobníku a není schopný ho posunout dále do tiskového zařízení. Zařízení Vás samo běžně navede, ať zkontrolujete kazetu na papír a vy běžně uvidíte částečně posunutý papír. Tato závada se dříve nebo později objeví na každém zařízení. Záleží na typu zařízení. Běžně se životnost válečků pohybuje mezi 100 000 - 150 000. Nahlašujte prosím tuto závadu, až když se opravdu opakuje po několikáté. Může k ní dojít i nevhodným vložením papíru do zásobníku, či zaprášením podávacích válečků. Jelikož se jedná o opotřebování, jedinou opravou je výměna dotyčných válečků. Také se na tento druh závady nevztahuje záruka
  • J0502/J0503/J0504 - stejná závada jako výše zmíněná, pouze se objevuje při podávání z 2,3 nebo 4. zásobníku
  • J0000 - může se jednat o zaseknutí papírů na více místech. Následně zkontrolujte, že máte zavřené všechny kryty. Pokud nedojde ke správnému dovření, může se tato chyba znovu objevit